Vigtig besked

Spiir lukker d. 8. juni 2026

Kære Spiir-bruger,

Vi har besluttet at lukke Spiir-tjenesten med virkning fra d. 8. juni 2026.

Efter mere end et årti med at forbedre økonomiske vaner og skabe overblik for tusindvis af brugere har det ikke været en nem beslutning at lukke Spiir. Vi vil gerne sende en stor tak for at have været en del af vores rejse.

Du behøver ikke foretage dig noget, medmindre du ønsker at downloade eller gemme oplysninger til eget brug, inden tjenesten ophører.

Vi vil gerne takke dig for at have brugt Spiir og for den tillid, du har vist os ved at lade os give dig bedre indsigt i din økonomi gennem årene.

Med venlig hilsen
Team Spiir

Hvad betyder det for dig:

  • Du kan fortsat bruge Spiir frem til den 8. juni 2026. Fra denne dato vil du ikke længere kunne logge ind.
  • Din aftale med os ophører automatisk den 8. juni 2026.
  • Eventuelle samtykker, du har givet til, at vi må tilgå dine kontooplysninger, vil ikke længere blive anvendt efter ophøret, og vi stopper med at indsamle data fra dine konti.
  • Vi vil slette eller anonymisere dine personoplysninger efter ophøret.
  • Du behøver ikke foretage dig noget, medmindre du ønsker at downloade eller gemme oplysninger til eget brug, inden tjenesten ophører.

Support

Hvis du har spørgsmål eller brug for hjælp, kan du kontakte os på support@spiir.dk

FAQ

Kan jeg downloade en kopi af mine data?

Ja, vi tilbyder tre slags data-eksport:

  1. Simpel eksport af poster (kun CSV), som indeholder synlige poster og de mest almindelige felter. Skjulte poster (kategoriseret som 'Ignorer', 'Overførsel' osv.) er ikke inkluderet.
  2. Avanceret eksport af poster, hvor du får langt flere felter med ekstra metadata samt skjulte poster. Denne eksport findes både som CSV og JSON.
  3. Fuld data-eksport, hvor du får alle de data, Spiir behandler om dig. Denne eksport er en ZIP-fil med flere CSV-filer.

Du kan eksportere fra både vores mobilapp og web-version.

App

Sådan bruger du funktionen fra Spiir appen:

  • Tryk på “Mere” (☰)
  • Under “Indstillinger” vælg “Profil”
  • Vælg de data, du vil downloade under sektionen "Eksporter poster" eller "Eksporter data"
  • Vælg en placering på din enhed, hvor du vil gemme filen, og tryk “Gem”
  • Bemærk: Denne funktion kræver app version 7.5.0 eller nyere.

Web-version

Du kan eksportere dine data i vores web-version:

  1. Log ind i vores web-version.
  2. Klik på din email i øverste højre hjørne .
  3. Klik på “Eksporter data”.

Vi tilbyder både en simpel og en avanceret eksport. Læs om forskellene ovenfor.

I sektionen 'Vælg start/slutdato' kan du vælge datoperiode for de poster, du ønsker at eksportere. Dette gælder både for simpel og avanceret eksport.

Hvad sker der med mine data, når tjenesten ophører?

Når Spiir ikke længere er tilgængelig, vil vi:

  • stoppe med at indsamle nye data, og
  • stoppe med at tilgå dine tilknyttede konti

Vi vil fortsat behandle dine personoplysninger i overensstemmelse med gældende lovgivning og vores privatlivspolitik. Det betyder, at dine data vil blive slettet eller anonymiseret, når de ikke længere er nødvendige.

Nogle oplysninger kan blive opbevaret i en begrænset periode, hvis det er nødvendigt af juridiske, regulatoriske, revisions- eller tvistløsningsmæssige årsager. Derefter vil de også blive slettet eller anonymiseret.

Vil mine data blive delt med tredjeparter?

Der vil ikke ske ny deling efter tjenestens ophør.

Data, som tidligere er delt med tredjepartsleverandører som led i leveringen af tjenesten, er fortsat omfattet af kontraktlige og lovmæssige krav om fortrolighed og databeskyttelse.

Vil mine bankkonti eller andre tjenester blive påvirket?

Nej. Ophør af denne tjeneste påvirker ikke dine bankkonti eller andre tjenester, du har direkte hos din bank eller andre udbydere.

Kategorier: Pengevaner

Madplan: Go eller no go?

Af Mette Werlauff

Læsetid: 3 min

Du har måske hørt den før, for det er typisk et af de første tricks i ‘Spar Penge’’-håndbogen: Læg en madplan, og du vil spare penge. Vi har også skrevet om de famøse madplaner af den simple grund: De virker!

Måske laver du selv glædeligt madplaner hver søndag, eller også er du lidt luren ved tanken om den manglende impulsivitet, der er ved at lægge madplaner?

Vores egen madplansundersøgelse viste, at 45% af jer glædeligt laver madplaner hver uge, mens 55% af jer ikke gør.

Læs med her, hvor vi interviewer to Spiir-brugeres holdninger og erfaringer med madplaner👇

27-årige Nicoline: “Jeg er for ustruktureret til at lave madplaner”

nem madplan

Nicoline er 26 år og arbejder som kommunikationsmedarbejder. Hun bor i Aarhus sammen med sin kæreste Søren og deres roomie Mads. Nicoline spiser ikke fast aftensmad med sin kæreste eller roomie og spiser ikke ud fra en madplan.

I en hverdag med overarbejde, forpligtelser, kæreste og veninder er det svært at planlægge aftensmad til flere dage ad gangen:

‘’Jeg kan faktisk godt lide idéen om madplaner, men jeg synes ikke, det hænger sammen i min hverdag. Jeg har nemlig ingen faste rutiner. Nogle dage arbejder jeg over og kommer sent hjem, andre dage har jeg madaftaler med mine veninder. Jeg har også dage, hvor jeg spiser sammen med min kæreste, og dage hvor jeg spiser alene. Jeg er nok i virkeligheden for ustruktureret til at lave madplaner’’.

Nicoline har et forbrugsmål på 400 kroner om ugen på dagligvarer i sin Spiir app. Men det sker ofte, at hun bruger omkring 100 kroner mere om ugen på dagligvarer. Hun handler typisk ind til ugens morgenmad og frokost hver søndag. Aftensmaden bliver oftest købt på vej hjem fra arbejde.

Nicoline har et ønske om at bruge færre penge på mad, men hendes tanker om madspild gør, at hun ikke laver madplaner:

“Mit hjerte bløder, når jeg skal smide mad ud. Derfor ville jeg hade, hvis jeg havde handlet ind til syv dages aftensmad, som jeg ikke vil få spist og blev nødt til at smide ud, fordi jeg havde fået andre planer”.

28-årige Jesper: “Madplaner har foræret mig en månedlig besparelse på 800 kroner”

maplaner for unge

Jesper er 28 år, uddannet møbeldesigner og er lige nu på dagpenge. Han bor i Aarhus sammen med sin kæreste Line. Før Jesper og Line flyttede sammen, havde han ikke erfaring med at lægge madplaner.

I dag har Jesper spist efter en madplan i et halvt år, og det er blevet en del af hans hverdagsrutine, at han hver søndag sætter sig sammen med Line og gennemgår fryser, køkkenskabe og køleskab og lægger en plan for ugens måltider og indkøb:

‘’Det er ret kedeligt og voksent at lave madplaner, men det sparer os for utrolig meget tid og energi at handle ind hver dag og altid finde på dagens menu, når man står træt i supermarkedet om eftermiddagen. Nu skal vi kun forholde os til indkøb én gang om ugen. Det er virkelig dejligt!’’

Før Jesper lavede madplaner, var hans mad- og indkøbsvaner styret af spontanitet og lyster, og han brugte væsentligt flere penge på mad, end han og Line gør nu. I sin Spiir app kan Jesper se, at han før brugte 2.300 kroner om måneden på mad. Nu lægger Jesper og Line hver 1.500 kroner over på en fælles madkonto, så de i alt har 3.000 kroner til mad hver måned. Altså har han fået en besparelse på 800 kroner, efter han er startet med at lave madplaner:

‘’Før i tiden gik jeg altid rundt mellem kølediskene i supermarkedet og håbede, at jeg fik en idé til aftensmaden. Men det endte tit med, at jeg fik købt nogle ingredienser, som jeg alligevel havde bagerst i køleskabet. Så jeg følte mig tit lidt dum, når jeg kom hjem med en helt ny spidskål og en pakke ris og kunne se, at jeg allerede havde det derhjemme. Nu har jeg meget mindre madspild, fordi jeg altid har styr på, hvad vi allerede har og ikke har’’.

Jesper og Line lægger madplan for alle ugens hverdage, og dermed har de lørdag og søndag fri til spontane tømmermændsvisit hos den lokale pizzamand og andre måltider, som ikke er helt så fornuftige og planlagte.

I den kommende uge består Jesper og Lines madplan af både spaghetti bolo, mexicanske pandekager, wok med kylling, friske vietnamesiske forårsruller og burgere.

Har du det ligesom Nicoline, som er for ustruktureret til at lave madplaner, eller kan du spejle dig i Jesper, hvor madplaner giver mere overskud? 🤗

Craver du mere info om madplaner? We got ya back 😎