Vigtig besked

Spiir lukker d. 8. juni 2026

Kære Spiir-bruger,

Vi har besluttet at lukke Spiir-tjenesten med virkning fra d. 8. juni 2026.

Efter mere end et årti med at forbedre økonomiske vaner og skabe overblik for tusindvis af brugere har det ikke været en nem beslutning at lukke Spiir. Vi vil gerne sende en stor tak for at have været en del af vores rejse.

Du behøver ikke foretage dig noget, medmindre du ønsker at downloade eller gemme oplysninger til eget brug, inden tjenesten ophører.

Vi vil gerne takke dig for at have brugt Spiir og for den tillid, du har vist os ved at lade os give dig bedre indsigt i din økonomi gennem årene.

Med venlig hilsen
Team Spiir

Hvad betyder det for dig:

  • Du kan fortsat bruge Spiir frem til den 8. juni 2026. Fra denne dato vil du ikke længere kunne logge ind.
  • Din aftale med os ophører automatisk den 8. juni 2026.
  • Eventuelle samtykker, du har givet til, at vi må tilgå dine kontooplysninger, vil ikke længere blive anvendt efter ophøret, og vi stopper med at indsamle data fra dine konti.
  • Vi vil slette eller anonymisere dine personoplysninger efter ophøret.
  • Du behøver ikke foretage dig noget, medmindre du ønsker at downloade eller gemme oplysninger til eget brug, inden tjenesten ophører.

Support

Hvis du har spørgsmål eller brug for hjælp, kan du kontakte os på support@spiir.dk

FAQ

Kan jeg downloade en kopi af mine data?

Ja, vi tilbyder tre slags data-eksport:

  1. Simpel eksport af poster (kun CSV), som indeholder synlige poster og de mest almindelige felter. Skjulte poster (kategoriseret som 'Ignorer', 'Overførsel' osv.) er ikke inkluderet.
  2. Avanceret eksport af poster, hvor du får langt flere felter med ekstra metadata samt skjulte poster. Denne eksport findes både som CSV og JSON.
  3. Fuld data-eksport, hvor du får alle de data, Spiir behandler om dig. Denne eksport er en ZIP-fil med flere CSV-filer.

Du kan eksportere fra både vores mobilapp og web-version.

App

Sådan bruger du funktionen fra Spiir appen:

  • Tryk på “Mere” (☰)
  • Under “Indstillinger” vælg “Profil”
  • Vælg de data, du vil downloade under sektionen "Eksporter poster" eller "Eksporter data"
  • Vælg en placering på din enhed, hvor du vil gemme filen, og tryk “Gem”
  • Bemærk: Denne funktion kræver app version 7.5.0 eller nyere.

Web-version

Du kan eksportere dine data i vores web-version:

  1. Log ind i vores web-version.
  2. Klik på din email i øverste højre hjørne .
  3. Klik på “Eksporter data”.

Vi tilbyder både en simpel og en avanceret eksport. Læs om forskellene ovenfor.

I sektionen 'Vælg start/slutdato' kan du vælge datoperiode for de poster, du ønsker at eksportere. Dette gælder både for simpel og avanceret eksport.

Hvad sker der med mine data, når tjenesten ophører?

Når Spiir ikke længere er tilgængelig, vil vi:

  • stoppe med at indsamle nye data, og
  • stoppe med at tilgå dine tilknyttede konti

Vi vil fortsat behandle dine personoplysninger i overensstemmelse med gældende lovgivning og vores privatlivspolitik. Det betyder, at dine data vil blive slettet eller anonymiseret, når de ikke længere er nødvendige.

Nogle oplysninger kan blive opbevaret i en begrænset periode, hvis det er nødvendigt af juridiske, regulatoriske, revisions- eller tvistløsningsmæssige årsager. Derefter vil de også blive slettet eller anonymiseret.

Vil mine data blive delt med tredjeparter?

Der vil ikke ske ny deling efter tjenestens ophør.

Data, som tidligere er delt med tredjepartsleverandører som led i leveringen af tjenesten, er fortsat omfattet af kontraktlige og lovmæssige krav om fortrolighed og databeskyttelse.

Vil mine bankkonti eller andre tjenester blive påvirket?

Nej. Ophør af denne tjeneste påvirker ikke dine bankkonti eller andre tjenester, du har direkte hos din bank eller andre udbydere.

Kategorier: Sparetips

Fouragering i byens skjulte forrådskammer

Af Cecilie Asaa

Spiir har talt med familier, der selv dyrker og samler afgrøder. Læs hvad det betyder for dem. Ikke kun af sparede håndører på madvarer men en oprigtig glæde ved at dyrke selv, fællesskab med andre og indsigt i naturens ressourcer.

Selvom man bor i lejlighed i byen uden en altan at dyrke lidt grønt på, kan man stadig få gavn at naturens ressourcer til lidt lækkerier i spisekammeret.

Jeg har boet i Aarhus sammen med min kæreste Jon i ti år. Vi har et drivhus i gårdhaven, som vi deler med de andre beboere i boligblokken. Her dyrker vi i sommerhalvåret lidt gulerødder, krydderurter, radiser og andet godt. Der er intet som at hive en frisk, hjemmedyrket gulerod op ad jorden og gnave af den i sommervarmen.

Læs også: Gulerødder til aftensmaden dyrket i pallekasser på Aarhus havn

Gårdhaven byder også på et par æble- og blommetræer. Om efteråret koger vi en god omgang æble- og blommekompot, som vi hælder på glas og bruger i løbet af vinteren. Vi kan eksempelvis godt lide at lave en lækker gammeldags æblekage med flødeskum.

I løbet af de år, vi har boet i byen, er vi blevet mere og mere opmærksomme på små skjulte oaser, hvor vi kan 'fouragere'. Det vil sige steder, vi kan samle af naturens eget, vilde forråd.

For nylig opdagede vi et kæmpe brombærkrat i Botanisk have og i et forladt hjørne af en nærliggende kirkegård. Vi kender i forvejen et godt brombærkrat ved universitetet. Men i år har vi også været forbi de andre to krat. Jeg er helt tosset med brombærmarmelade, så vi koger altid marmelade af bærrene.

Et kendt sted i Aarhus at gå på ‘jagt’ er Riis Skov om foråret, når bøgen springer ud. Skovbunden er på dette tidspunkt lysende grøn af ramsløg. Lige til at plukke og bruge som purløg eller til en ramsløgpesto.

Nogle steder i Aarhus, blandt andet i Ø-gaderne, kan man om efteråret også være heldig at finde spisekastanjer.

For Jon og jeg handler denne indsamling af naturlige råvarer i området mest om at bruge det, naturen selv stiller til rådighed. Det er hyggeligt at bruge nogle timer på at plukke bær sammen og kokkerere bagefter.

Læs også: Høns i haven giver livskvalitet og æg på bordet

Hvis vi regner på det, sparer vi nok også nogle hundredekronesedler om året på at lave vores egen marmelade, saft og æblekompot. Sidste år sparede vi et helt års indkøb af saftevand ved at lave et kæmpe lager på 10 liter koncentreret hyldeblomstsaft. Hyld kan man finde alle steder, og det er nemt og lækkert at lave saft af.

Der er sikkert mange andre skjulte steder i byen at finde råvarer. Svampe har vi eksempelvis ikke kastet os over endnu. Og for nylig kom Jons mor forbi med en pose aroniabær, hun have plukket på en hæk i området, hvor hun bor.

Vi ser det ikke som en begrænsning at bo i byen. Her er masser af muligheder for at samle bær, frugt og grønt, hvis man holde øjnene åbne.